PODPŮRNÁ SKUPINKA PRO KOJENÍ A KONTAKTNÍ RODIČOVSTVÍ

Podpůrná skupina je velmi cenné a důležité společenství, kde se maminky mohou nezávazně scházet a předávat si zkušenosti o tom, co dětem mohou dát  – o kojení, o mateřské náruči a o podpoře při potížích s kojením. Podpůrná skupina dává matce jistotu, hodně se učí pouhým pozorováním ostatních matek, je to průběžná podpora.

Podpůrné skupiny matek jsou součástí Globální strategie výživy kojenců a malých dětí (WHO 2002) a jsou doporučovány WABA - Světovou aliancí zaměřující se na potřeby a práva žen. Podpora matek je důležitá zejména u matek, které mají vyšší riziko, že nebudou kojit optimálně jako např. u pracujících matek, matek v mimořádných situacích atd. Kojení jak známo podporuje zdraví nejen dětem, ale i kojícím matkám, u kterých funguje jako prevence některých typů nádorových onemocnění a srdečních onemocnění.

Cílem podpůrné skupiny je zlepšení a rozšíření podpory matek při zahájení a pokračování v kojení i na období mimo kojení (např. v těhotenství). Prostředkem jsou správné informace, rady, uklidnění, pomoc, povzbuzování a praktické rady od vyškolené laktační poradkyně.

V rámci podpůrné skupinky se vytváří podpora mezi stejně smýšlejícími lidmi a vzniká tak síť vstřícné, dobré a zdravé podpory pro všechny maminky a ženy, pro celou rodinu.

Podpůrná skupina matek je určená těhotným ženám, jejich partnerům a matkám (rodičům) s kojenci i většími dětmi a slouží na výměnu zkušeností a vzájemnou podporu při kojení. Jde o ženy v rozličných etapách mateřství – ženy těhotné, matky krátce po porodu, matky dětí, které začínají jíst příkrmy, starších dětí, ženy kojící během dalšího těhotenství, ženy kojící tandemově – starší dítě a miminko, matky s dětmi, které se již od kojení odstavují.

Matky na podpůrné skupině vnímají, jakým způsobem zahrnují kojení do péče o své dítě ostatní matky. Vidí děti různého věku – od novorozenců až po starší děti jak se kojí, v jakých situacích a jak vlastní kojení probíhá. Toto vše má vliv na úspěšnost kojení. Studie ze zahraničí dokazují, že podpůrné skupinky pomáhají tak, že v 6 měsících je kojených ještě 70% dětí, oproti skupině bez pomoci podpůrných skupin, kde je v 6. měsících kojeno již jen 10% dětí. Klíčovou roli ve skupině má laktační poradkyně, která udržuje rovnováhu mezi poskytováním správných informací o kojení a umožňuje matkám, aby se podělily o své nápady a zkušenosti s ostatními.